Na granicy polsko-białoruskiej dzieją się rzeczy haniebne. Jesteśmy tam od początku kryzysu, bo wierzymy, że bezpieczna granica to taka, na której nikt nie ginie. Prowadzimy monitoring sytuacji, udzielamy pomocy humanitarnej i prawnej uchodźcom i uchodźczyniom, nagłaśniamy sprawę, lobbujemy. Na miejscu otworzyliśmy tymczasową siedzibę naszej Fundacji. Wykorzystujemy całą wiedzę i doświadczenie 21 lat działalności. Wesprzyj nasze działania.
1. Wybierz kwotę wsparcia
Kwota transakcji
Inna kwota zł
Suma kwot
2. Wybierz rodzaj wsparcia każdy
3. Dane Darczyńcy
3. Oświadczenia

Administratorem danych osobowych jest Fundacja Ocalenie z siedzibą w Warszawie, 00-537, przy ul. Kruczej  6/14a. NIP: 118-157-02-03; KRS: 0000030279; REGON: 016446315, reprezentowana przez Zarząd.

Przekazując darowiznę oświadczasz, że zapoznałeś(-aś) się z Polityką Prywatności Fundacji Ocalenie w zakresie celu i sposobów przetwarzania danych osobowych darczyńców oraz przysługujących Ci praw. 
 

Zebrane w ramach akcji pieniądze wydamy w pierwszej kolejności na bezpośrednie działania na granicy i dalszą pomoc osobom, które udało się uratować z lasu. Niewykorzystane środki zostaną przeznaczone na działalność statutową Fundacji Ocalenie, czyli wspieranie osób z doświadczeniem migracji w budowaniu dobrego życia w Polsce.
Po kliknięciu zostaniesz przekierowany/-a na strony PayU w celu dokonania wpłaty
CHCESZ POMÓC W INNY SPOSÓB?
ZOBACZ CO MOŻESZ ZROBIĆ

Wpłać darowiznę

Potrzeby przerastają nasze obecne możliwości finansowe. Wpłać darowiznę jednorazową lub ustaw przelew cykliczny, abyśmy mogli działać skutecznie i długoterminowo.
Jeśli nie chcesz korzystać z powyższego formularza wpłat, możesz też wziąć udział w zbiórce na Facebooku lub wykonać tradycyjny przelew bankowy. Nasz numer konta to: 11 1750 0009 0000 0000 2156 6004. Szczegóły znajdziesz tutaj.
Możesz też zorganizować zbiórkę pieniędzy, połączoną z nagłaśnianiem i wyjaśnianiem sytuacji na granicy, w swoim miejscu pracy, stowarzyszeniu, parafii, wśród znajomych czy w innej grupie. Do zrzutek online można wykorzystać Facebooka lub Zrzutka.pl. Na obu platformach można stworzyć własną zbiórkę pieniędzy dla Fundacji Ocalenie, pod naszym patronatem. Kliknij w linki, aby dowiedzieć się więcej.

Przekaż dary rzeczowe

Jeśli chcesz zorganizować zbiórkę darów rzeczowych, prosimy o kontakt na maila: [email protected]. W wiadomości opisz w jakiej miejscowości i na jaką skalę chcesz zorganizować zbiórkę. Ustalimy z Tobą co w tej chwili jest potrzebne i jak i gdzie dostarczyć dary. Bardzo dziękujemy!
Niestety w tej chwili nie jesteśmy w stanie przyjmować indywidualnych paczek. Jeśli chcesz taką wysłać, zobacz listę zbiórek innych organizacji.

Nagłaśniaj sytuację i pokazuj swój sprzeciw

Bierz udział w demonstracjach i happeningach w swojej miejscowości, albo sam(a) takie zorganizuj. Zobacz listę nadchodzących wydarzeń. Dla przykładu, w Warszawie zachęcamy do pisania codziennie kredą na chodniku wiadomości dla Staży Granicznej pod ich siedzibą przy Al. Niepodległości 100.
Rozmawiaj ze znajomymi i rodziną, wyjaśniaj im sytuację i dementuj fake newsy. Wykorzystuj spotkania na żywo i media społecznościowe.
Jeśli masz możliwość zainteresować sytuacją media i organizacje międzynarodowe, zrób to.

Lobbuj

Naciskaj na swoich lokalnych posłów i posłanki, premiera, prezydenta, ministra spraw wewnętrznych i administracji i Straż Graniczną. Komentuj ich posty w mediach społecznościowych, pisz maile i pisma. Niech czują ciągły nacisk. To naprawdę ważne.
Jeśli reprezentujesz społeczność, instytucję, zakład pracy, samorząd, możesz przygotować otwarte stanowisko wyrażające sprzeciw i apelujące o dopuszczenie pomocy humanitarnej.

Pomagaj lokalnie

Mieszkasz przy granicy? Możesz pomóc na wiele sposobów!
Pamiętaj, że dzielenie się jedzeniem, wodą, suchymi ubraniami, udzielenie pierwszej pomocy potrzebującym czy użyczenie telefonu, by zadzwonić do rodziny, jest legalne. Legalne jest także udzielenie informacji jak starać się o ochronę międzynarodową w Polsce i jakie niesie to konsekwencje prawne. Nielegalne jest natomiast przemycanie ludzi i pomoc w tym procederze. Za takie może być uznane podwożenie cudzoziemców lub udostępnienie im telefonu w celu kontaktu z osobą organizująca transport. Jeśli masz więcej pytań w tym zakresie lub potrzebujesz wsparcia w udzielaniu pomocy, skontaktuj się z nami!
Potrzebujemy stałych baz na miejscu. Jeśli masz dom przy granicy, który chciałbyś/chciałabyś nam wynająć, prosimy o kontakt.

Mieszkasz w Warszawie? Za naszym pośrednictwem możesz pomagać uchodźcom i uchodźczyniom, którzy już są w Polsce. Szczegółowe informacje znajdziesz tutaj.

Mieszkasz w innej części Polski? Skontaktuj się z organizacjami lub inicjatywami pomagającymi uchodźcom i uchodźczyniom w Twoim regionie i zapytaj, jak je wesprzeć!

Podziel się umiejętnościami

Jeśli jesteś adwokatem, adwokatką, radcą, radczynią prawną i chcesz wykorzystać swoje umiejętności, by pomóc, skontaktuj się z nami!
Szukamy też tłumaczy i tłumaczek języków: arabskiego, farsi, kurmandżi, sorani i paszto.
Jeśli jesteś medykiem, medyczką, skontaktuj się z inicjatywą Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM.
Nie potrzebujemy w tej chwili wsparcia w udzielaniu pomocy humanitarnej. Mamy odpowiednią liczbę przeszkolonych wolontariuszy. Niestety nasze możliwości działania są ograniczone przez stan wyjątkowy i brak dostępu do terenów tuż przy granicy.
Jeśli chcesz w inny sposób włączyć się w nasze działania, zobacz aktualne ogłoszenia o wolontariacie.

Kontakt

Masz dalsze pytania o to, co dzieje się na granicy? Chcesz zaoferować pomoc? Zadzwoń lub napisz! Uruchomiliśmy specjalny informacyjny numer telefonu i adres mailowy:
tel. 577 045 088
[email protected]
Telefon jest czynny:
w poniedziałki w godz. 16.30-18.00,
we wtorki w godz. 10.30-12.00,
w środy w godz. 16.30-18.00,
w czwartki w godz. 11.00-12.30,
w piątki w godz. 16.30-18.00.
Z uwagi na liczbę zgłoszeń, uprzedzamy, że otrzymanie odpowiedzi może chwilę potrwać - z góry przepraszamy.
Kontakt dla mediów:
tel.: 881 280 409
[email protected]